פוסטים אחרונים

עוצמת הרכות עזרה לי לשחרר חסימה עמוקה מאוד של כעס ומרירות שבערו בי במשך שנים כלפי בתי החורגת. תודה.
מטופלת
הייתי חולה במחלת היאפים ומדוכאת מאוד. אני מרגישה שעוצמת הרכות נתנה לי חיים חדשים. חזרתי לעבודה ופתאום יש לי תקווה!
מטופלת
הרגשתי המון מתח בחודשים האחרונים. עכשיו אני מרגישה שהכול התנקז אל מחוץ לגופי. עוצמת הרכות עזרה לי להרגיש הרבה יותר חזקה.
מטופלת

עוצמת הרכות ככלי טיפולי למטפלים

שיטת עוצמת הרכות (holistic pulsing) נלמדת על ידי בעלי מקצועות טיפוליים מסוגים שונים ואלה משתמשים בה כחלק מארגז הטיפולים שלהם.

יסודות השיטה מסייעים למטפלים אלה, ולמעשה לכל מי שעוסק בעבודה עם אנשים, בשני מישורים:

  1. השיטה מאפשרת להעצים את יעילות הטיפול עצמו.
  2. בנוסף, המטפלים עצמם נעזרים בשיטה כדי להפוך למטפלים רגועים ומכילים יותר.

עוצמת הרכות למטפלים בשיטות אלטרנטיביות

מטפלים בשיטות אלטרנטיביות שונות, כמו רפלקסולוגים, נטורופתים, פיזיותרפיסטים, מטפלים בשיאצו וכדומה, מאמצים את הנענוע העומד בבסיס שיטת עוצמת הרכות ומטמיעים אותו אל תוך שיטת הטיפול שלהם.

כך, למשל, נעשה שימוש תדיר בנענוע בתחילת טיפול כדי ליצור רגיעה של מערכת העצבים. רגיעה זו יוצרת מרחב משוחרר שמייעל את שיטת הטיפול של אותו המטפל.

במקרים מסוימים הנענוע אף מספק פתרון טיפולי ייחודי במצבים של כאב שלא בא על פתרונו בשיטות אחרות. כך, למשל, אירע בטיפול מניעת כאב לחולי פיברומיאלגיה ("דאבת" – מחלה ראומטולוגית המתאפיינת בכאבי שרירים). פיזיותרפיסטים שטיפלו בחולי דאבת ולמדו את שיטת עוצמת הרכות, ציינו שהנענוע סייע בפועל בהפחתת כאבים לחולים אלה, שעד כה לא ניתן לכאבם מענה אפקטיבי.

יתרון נוסף של שיטת עוצמת הרכות בא לידי ביטוי בעובדה שיום העבודה של מטפלים רבים הוא עמוס, כרוך בעמידה ממושכת ובמאמץ פיזי מתמשך. יישום שיטת עוצמת הרכות על המטופלים מפחית למטפלים כאבי מאמץ וכאבי גב ומאפשר להם לעבוד לאורך שעות רבות יותר. כיצד? הנענוע של עוצמת הרכות על המטופל מחייב גם את המטפל להניע את עצמו ובכך להזרים גם בגופו שלו את הנוזלים, לחדש את עצמו ולהשאיר אותו רענן גם במעבר מטיפול לטיפול.

עוצמת הרכות לעוסקים בתחום הרפואה

גם העוסקים ברפואה משתמשים בשיטת עוצמת הרכות כדי לסייע לעצמם ולמטופלים שלהם.

כך, למשל, רופאי שיניים שלמדו את השיטה ומיישמים אותה להפחתת חרדות, בעיקר בעבודה עם ילדים. עוצמת הרכות הפכה לכלי טיפולי נפוץ במרפאות שיניים הוליסטיות ככלי להפחתת פחד וחרדות מהטיפול.

בדומה, אחיות בבתי חולים שלמדו את שיטת עוצמת הרכות ומשתמשות בהפעמה לפני הכנסת חולה לחדר ניתוח, מדווחות על הפחתת חרדות ויצירת רוגע.

מיילדות משתמשות בהפעמה בחדר לידה כדי שהיולדת תיכנס ללידה עם פחות כאבים ועם מערכת עצבים רגועה, דבר המאפשר ליולדת לנשום טוב יותר וליהנות מחוויית לידה אחרת.

עוצמת הרכות בחינוך ובעבודה סוציאלית

מורים וגננות, כמו גם עובדים סוציאליים שלמדו את שיטת עוצמת הרכות מדווחים כי לאחר יישום השיטה הם מגיעים למקום עבודתם רגועים וסבלניים יותר.

שיטת עוצמת הרכות אינה רק שיטה פיזית המפעילה בגוף האדם תהליכים. השיטה מלמדת גם תהליכי חשיבה נכונים, כאלה המאפשרים הסתכלות אחרת על התנהלות האנשים בחיינו.

העוסקים במקצועות שוחקים כמו הוראה, מדווחים לא רק על השימוש בהתלהבות ככלי לחיים שלהם, אלא אף על שימוש בכלי זה בקרב תלמידיהם.

עוצמת הרכות עוסקת גם בכלים לעבודה בצוות, ומורים שלמדו את השיטה יוצרים סביבם אדוות של התלהבות וחיוביות המשפיעות על חדר המורים וההנהלה.

בנוסף, חלק מהמורים שלמדו עוצמת הרכות מיישמים את הנענוע על תלמידים הסובלים מחרדת בחינות, וגננות בגני ילדים אף מיישמות את הטיפול על תלמידי הגן במקרים שהילדים חווים חוויה מלחיצה כמו מבחינתם.

עוצמת הרכות – תוספת משמעותית אפקטיבית לארגז הכלים הטיפולי

עוצמת הרכות היא שיטה המתאימה במיוחד לעוסקים במקצועות טיפוליים או במקצועות עם אינטראקציה גבוהה בין אנשים. השיטה, על חלקיה הפיזיים והנפשיים השונים, מאפשרת הגברת יעילות של הטיפול עצמו ואף השפעה חיובית על המטפל ועל סביבתו.

מיהו מטפל טוב?

מיהו מטפל טוב? מאמר מאת ד"ר טובי בראונינג מעבר לדרישות של הכשרה [...]

זמן טיפול

זמן טיפול מאמר מאת ד"ר טובי בראונינג יותר חשוב מאורך הטיפול ואף [...]

מטפל במבחן

מאת: טובי בראונינג מפתחת השיטה מטפל במבחן אולי כמטפלים כבר עברתם מזמן את מבחני [...]